Przedświąteczne spotkania w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi.
Ewa Malowaniec
W oczekiwaniu na blask światła betlejemskiej nocy, społeczność Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi integrowała się podczas przedświątecznych spotkań. 19 grudnia 2024 roku obyło się wigilijne spotkanie emerytowanych i obecnych nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji Centrum. Świętowanie uczniów i nauczycieli Technikum im. Tomasza Nocznickiego rozpoczęło się 20 grudnia o godz. 11.00.
Wycieczka klasy V o specjalności Technik Organizacji Turystyki do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Marzenna Dębowska-Mróz
13 grudnia 2024 roku uczniowie klasy piątej o specjalności Technik Organizacji Turystyki zakończyli swoje ostatnie lekcje z przedmiotów zawodowych wyjątkową wycieczką edukacyjną. Zamiast tradycyjnych zajęć w szkole, zorganizowano wyjazd do pobliskiej Warki, a dokładniej do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Po kilku pochmurnych dniach towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, idealna na spacer po krajobrazowym parku w Winiarach. Park ten, założony w II połowie XVIII wieku i przekształcony w XIX oraz XX wieku, jest jednym z najpiękniejszych miejsc Warki. O niezwykłych historiach i legendach związanych z parkiem opowiadał nasz kolega Kacper Karbowiak, który zdobył tę wiedzę od swojej mamy. Spacerując, podziwialiśmy pomnikowe drzewa, pamiętające jeszcze czasy Kazimierza Pułaskiego. Miejscowa tradycja głosi, że park był ulubionym miejscem zabaw młodego Kazimierza, a pod jedną z lip miał odpoczywać sam Tadeusz Kościuszko.
Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, kształcący się w klasie drugiej w zawodach technik usług fryzjerskich i technik organizacji turystyki, uczestniczyli 12 grudnia 2024 roku w warsztatach zorganizowanych przez Akademię Handlową Nauk Stosowanych w Radomiu. Tematyka warsztatów skupiła się na sztucznej inteligencji, jej zastosowaniach w różnych dziedzinach życia oraz potencjalnych zagrożeniach, które ze sobą niesie. Uczestnicy poznali korzyści płynące z wykorzystania AI, a także ryzyka związane z jej rozwojem, takie jak kwestie etyczne, prywatność czy dezinformacja. Teoria, połączona z praktycznymi ćwiczeniami, pozwoliła młodzieży na pogłębioną refleksję na temat korzystania z czatu GPT i innych narzędzi sztucznej inteligencji.
Powiat Grójecki uzyskał wsparcie finansowe na utworzenie i funkcjonowanie ,,Ekologicznego centrum szkoły” w Technikum im. Tomasza Nocznickiegow Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi ramach programu ,,Edukacyjne pracownie ekologiczne” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Stypendium Premiera RP dla uczennicy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi.
Ewa Malowaniec
Od wielu lat starania edukacyjne uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi nagradzane są różnego rodzaju gratyfikacjami finansowymi. Dzięki wytrwałości i systematycznej pracy młodzi ludzie osiągają spektakularne wyniki, które zasługują na stypendia. Po wskazaniu przez samorząd uczniowski osoby, która otrzymała promocję z wyróżnieniem i uzyskała najwyższą średnią ocen w danej szkole, Prezes Rady Ministrów przyznaje stypendium jednemu uczniowi w każdej szkole, która umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości.
Uczniowie klas technikum ogrodniczego CKZiU w Nowej Wsi 5 grudnia uczestniczyli w Międzynarodowych targach ogrodniczych Fruit Poland.
Elżbieta Kapusta
Na konferencji dotyczącej uprawy wiśni i jabłoni nasi uczniowie utrwalili wiedzę na ten temat. Mogli zapoznać się też z nowymi technologiami uprawy i odmianami, jakie będą poszukiwane na rynku. Prelegenci wskazywali szczególną uwagę na uprawę gleby, wykorzystania stymulatorów wzrostu i nawożenie. W uprawach konwencjonalnych i ekologicznych coraz częściej wykorzystywane są bakterie pożyteczne. Uczniowie chętnie odwiedzali stoiska wystawców, między innymi opryskiwaczy, ciągników ogrodniczych, oraz innych maszyn, nawóz i środków wykorzystywanych w produkcji sadowniczej.
Sponsorem wyjazdu była firma PROCAM Polska - dystrybutor środków ochrony roślin. >>>Zobacz zdjęcia<<<
Projekt „Liderzy Globalnych Wyzwań”
Iwona Przybyła
28 listopada 2024 r. zakończyliśmy projekt „Liderzy Globalnych Wyzwań”, który realizowaliśmy we współpracy z Fundacją Wspierania Dialogu "Rozmawiajmy". Naszym ostatnim działaniem było przeprowadzenie gry terenowej, zorganizowanej przez uczniów i spotkanie podsumowujące. Trwałym efektem naszej pracy jest też m. in. stworzenie Biblioteczki Edukacji Globalnej.
„Efektywne szkolnictwo zawodowe w Powiecie Grójeckim"
Anna Zabieglińska Szwedo
“Inwestowanie w siebie to najlepsza rzecz, którą możesz zrobić. Rób wszystko to, co poprawia twoje talenty; to jest coś czego nikt nie może ani opodatkować, ani tobie odebrać.”
Warren Buffett
W dniu 25 listopada 2024 r. w sali gimnastycznej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbyło się spotkanie informacyjne dla uczniów klas II i III technikum zainteresowanych uczestnictwem w projekcie „Efektywne szkolnictwo zawodowe w Powiecie Grójeckim" z przedstawicielami partnera projektu. Beneficjent projektu jest Powiat Grójecki, a partnerem- Syntea S.A. Realizacja projektu zaplanowana jest na okres października 2024 r. do września 2026 r. Projekt ma na celu podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w 2 technikach z powiatu grójeckiego poprzez kompleksowe wsparcie m.in. doradztwo, szkolenia i staże.
Spotkanie informacyjno-profilaktyczne z przedstawicielką ZUK w Warce
Patrycja Pachniak
Dnia 21.11.2024r w naszej szkole odbyło się spotkanie informacyjno-profilaktyczne z przedstawicielką ZUK w Warce Panią Anną Maślanek. Specjalistka omówiła problematykę segregacji, ograniczania ilości oraz możliwości ponownego wykorzystywania odpadów. Uczniowie klas 1TST, 3TAF, 3TSO wyszli ze spotkania bogatsi o użyteczną wiedzę, którą pragną przekazać dalej zamieszczając krótką fotorelację z wydarzenia. Warto poświęcić 5 minut na utrwalenie wiedzy przydatnej nie tylko na lekcjach biologii.