Podziękowanie Ministra Edukacji i Nauki za udział w akcji ,,Szkoła pamięta”

Małgorzata Bosak

W ramach akcji ,,Szkoła pamięta” podjęliśmy działania:

1. Wycieczki:

- patriotyczna do Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie, niegdyś siedziba Gestapo w alei Szucha,

- piesza do lokalnego miejsca pamięci w Gołębiowie - zbiorowa mogiła powstańców styczniowych z oddziału majora Władysława Grabowskiego, poległych w bitwie stoczonej z wojskiem carskim w 1863 r.; poznanie historii tego miejsca.

2. Udział w lokalnych uroczystościach patriotycznych:

- wareckie obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę,

- odsłonięcie w Ryszkach pomnika pamięci cywilnych mieszkańców zamordowanych we wrześniu 1939 roku przez niemiecki Wehrmacht we wsi Ryszki i okolicznych miejscowościach,

- obchody w kościele w Belsku Dużym i pałacu Mała Wieś zakończenia 200. rocznicy śmierci Jana Kozietulskiego, gwardzisty cesarza Napoleona a także 213. rocznicy bitwy pod Somosierrą,

- 191. rocznica wybuchu powstania listopadowego w Warce, podczas której uczniowie oddali hołd pułkownikowi Piotrowi Wysockiemu i powstańcom listopadowym.

3. Uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów na cmentarzach w Boglewicach i Wrociszewie, a także grobu patrona szkoły - Tomasza Nocznickiego na cmentarzu w Lipiu.

4. Przygotowanie wystawy poświęconej patronowi szkoły - Tomaszowi Nocznickiemu.

5. Spotkanie ze znawcą historii Mazowsza - panem Remigiuszem Matyjasem, który przybliżył uczniom postać patrona szkoły.

6. Opracowanie prezentacji multimedialnych dotyczących bohaterów historii lokalnej i powszechnej - Kazimierza Pułaskiego, Jana Kozietulskiego, Piotra Wysockiego, Tomasza Nocznickiego i wydarzeń z nimi związanych (do wykorzystania podczas zajęć lekcyjnych).

Odwiedzając miejsca pamięci i uczestnicząc w uroczystościach, młodzież odebrała lekcję patriotyzmu. Zewnętrznym wyrazem naszego hołdu było zapalenie zniczy na grobach bohaterskich przodków. Pamięć i szacunek dla przeszłości to wyraz naszego człowieczeństwa, świadectwo naszej tożsamości. Więcej zdjęć...

DYPLOM MEiN