Uczniowie Technikum w Nowej Wsi uczcili pamięć powstańców z lat 1830-1831

Małgorzata Bosak Baran

Uczniowie Technikum w Nowej Wsi uczcili pamięć powstańców z lat 1830-1831Uczniowie Technikum CKZiU w Nowej Wsi 29 listopada uczcili pamięć Piotra Wysockiego i żołnierzy-powstańców z lat 1830-1831r. Program tegorocznych obchodów 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego był wzniosły i uroczysty. Zgromadził poczty sztandarowe, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, instytucji, organizacji społecznych oraz mieszkańców Warki.

Przedstawicielami Technikum podczas listopadowej uroczystości byli nauczyciele oraz uczniowie klas: 4TSE: Aleksander Imas, Weronika Sobieraj, 3TET: Jan Juras, Przemysław Stępień, 3 TRF: Oliwia Jachimowicz, Julia Majewska, Gabriela Strachota.

Obchody rozpoczęły się o godz.16.00 Mszą Świętą w intencji Piotra Wysockiego i Ojczyzny w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Wzruszająca homilia przypomniała zebranym trudne koleje losu bohatera z Warki: udział w powstaniu listopadowym, niewolę rosyjską czy zsyłkę na Syberię.
Po nabożeństwie uroczystości kontynuowano przed pomnikiem Piotra Wysockiego przy ul. Długiej. W nawiązaniu do biografii bohatera Nocy Listopadowej – Piotra Wysockiego, burmistrz Warki pan Dariusz Gizka oraz zaproszeni goście, wygłosili okolicznościowe przemówienia. Odczytany został Apel Pamięci a żołnierze Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej oddali Salwę Honorową. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły symboliczne znicze. Uroczystość zwieńczyła Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrana i zaśpiewana przez Orkiestrę Wojskową z Dęblina. Ta niezwykła pieśń przywołała pamięć o rodakach poległych za wolność Ojczyzny. Przywołała także pielęgnowane przez pokolenia słowa ,,Warszawianki z 1831r”., pieśni bojowej powstańców listopadowych:

„Oto dziś dzień krwi i chwały,
Oby dniem wskrzeszenia był!
W gwiazdę Polski orzeł Biały
Patrząc lot swój w niebo wzbił.
A nadzieją podniecany,
Woła do nas z górnych stron:
Powstań Polsko, skrusz kajdany,
Dziś twój tryumf, albo zgon.
Hej, kto Polak na bagnety!
Żyj swobodo, Polsko żyj.
Takim hasłem cnej podniety,
Trąbo nasza, wrogom grzmij!
Trąbo nasza, wrogom grzmij!”

Zobacz więcej zdjęć...