Zakończenie obchodów 200. rocznicy śmierci Jana Kozietulskiego – gwardzisty cesarza Napoleona

Małgorzata Bosak

Podczas odwrotu Wielkiej Armii, po nieudanej kampanii rosyjskiej 1812 r. Kozietulski ocalił Napoleonowi życie. Osłoniwszy go własnym ciałem, odniósł ciężkie rany. Za swoje bohaterstwo awansowany został do stopnia majora. Po Kongresie Wiedeńskim powrócił do kraju i służył w wojsku Królestwa Kongresowego.
Udział w wojnach napoleońskich dawał Polakom nadzieję na pokonanie mocarstw zaborczych i odzyskanie niepodległości. Polacy, bohatersko i ofiarnie walcząc w armii Napoleona, zyskali nieśmiertelną sławę - między innymi dzięki szarży w wąwozie Somosierra w listopadzie 1808 roku.
Obchody przygotowane przez stowarzyszenie Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, władze gminy Belsk Duży, dyrekcję Pałacu Mała Wieś rozpoczęły się mszą świętą w intencji płk. Jana Kozietulskiego, następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą gwardzistę.
Dalsza część obchodów miała miejsce w parku na terenie Pałacu Mała Wieś. Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego przedstawił konny pokaz i uroczystą zbiórkę Szwadronu wraz z prezentacją wyszkolenia kawaleryjskiego; musztrę konną, władanie szablą i lancą.
Zebrani wysłuchali także wykładów: ,,Szarża pod Somosierrą" rotmistrza Roberta Woronowicza i ,,Pułkownik Jan Kozietulski" wachmistrza kawalerii ochotniczej Piotra Książczaka.
Uczestnikami uroczystości byli uczniowie technikum: Alicja Dąbrowska z klasy trzeciej technikum ekonomicznego, Katarzyna Michalak z klasy trzeciej technikum reklamy oraz Szymon Turek z klasy trzeciej technikum ekonomicznego wraz z nauczycielami: p. Barbarą Frydrych i p. Małgorzatą Bosak. Więcej zdjęć...