Małgorzata Bosak

W 191. rocznicę rozpoczęcia największego zrywu niepodległościowego Polaków w XIX wieku – Powstania Listopadowego 1830 roku, społeczność Warki 29 listopada, uczciła pamięć pułkownika Piotra Wysockiego i powstańców listopadowych. W obchodach organizowanych przez Gminną Instytucję Kultury Dworek na Długiej, wzięły udział władze samorządowe Warki, Poczty Sztandarowe, środowiska kombatanckie, przedstawiciele instytucji samorządowych i mieszkańcy Warki. Msza św. w intencji Piotra Wysockiego i Ojczyzny odprawiona została w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej.

Czytaj więcej: Hołd pułkownikowi Piotrowi Wysockiemu i powstańcom listopadowym
Małgorzata Bosak

Uroczystości 28 listopada zakończyły rok obchodów 200. rocznicy śmierci płk. Jana Kozietulskiego, a także 213. rocznicy szarży pod Somosierrą. Uczestnik kampanii napoleońskich, bohater spod Somosierry, zmarł w 1821 r. w Warszawie, a pochowany został w podziemiach kościoła Świętej Trójcy w Belsku Dużym.
Jan Kozietulski był człowiekiem czynu i pola walki. W listopadzie 1808 r. poprowadził słynną szarżę polskich szwoleżerów na przełęczy Somosierra, otwierając Bonapartemu drogę na Madryt. Rok później uczestniczył w zwycięskiej bitwie pod Wagram, do sukcesu której przyczynił się atak szwoleżerów w końcowej fazie bitwy. Pułkownika uhonorowano dwoma Krzyżami Legii Honorowej oraz tytułem barona Cesarstwa Francuskiego.

Czytaj więcej: Zakończenie obchodów 200. rocznicy śmierci Jana Kozietulskiego – gwardzisty cesarza Napoleona
Małgorzata Bosak

W 103 rocznicę odzyskania Niepodległości, 11 listopada, delegacja uczniów Technikum im. Tomasza Nocznickiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, uczestniczyła w uroczystościach niepodległościowych w Warce. Organizatorem uroczystości była Gminna Instytucja Kultury Dworek na Długiej w Warce z Dyrektorem panem Andrzejem Zarębą. Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu państwowego, następnie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa. Po mszy zebrani wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne: "Marsz Pierwszej Brygady", "Przybyli ułani" czy "Rozkwitały pąki białych róż".

Czytaj więcej: Uczniowie Technikum CKZiU Nowa Wieś w obchodach niepodległościowych w Warce
Małgorzata Bosak

Szacunek do przeszłości fundamentem przyszłości.
Już po raz trzeci Ministerstwo Edukacji i Nauki organizuje akcję ,,Szkoła pamięta”. CKZiU w Nowej Wsi przystąpiło do akcji, podejmując szereg działań, celem upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych.
Przed dniem Wszystkich Świętych, młodzież technikum wraz z opiekunem Samorządu, panią Marią Kocewiak, porządkowała bezimienne, opuszczone groby na cmentarzach w Boglewicach i Wrociszewie, a także grób Patrona szkoły Tomasza Nocznickiego na cmentarzu w Lipiu. Młodzież zapaliła znicze, złożyła wiązankę.

Czytaj więcej: ,,Szkoła pamięta”
Admin

Uprzejmie informujemy,
że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży
oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605)
od 1 listopada br. zastąpiona będzie
telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12.
Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

Maria Kocewiak, Ewa Malowaniec

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi pamiętają...
Pielęgnowanie pamięci o zmarłych jest stałym elementem naszej kultury. Skłania do refleksji nad naszym miejscem w świecie, podsumowania osiągnięć i zastanowienia się nad przyszłością. Przede wszystkim jest wyrazem szacunku dla tych, którzy odeszli.
Kolejny raz uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi dali świadectwo swej dojrzałości i szlachetności. 26 października 2021 r. grupa wolontariuszy – Adrian Kamiński, Dominika Nankiewicz, Wiktoria Bińkiewicz, Oliwia Czamara wraz z opiekunem Samorządu – Marią Kocewiak – sprzątała groby na cmentarzach w Boglewicach i Wrociszewie.

Czytaj więcej: Sprzątanie grobów - 2021
Ewa Malowaniec

Tak świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi!

Słowami Jana Zamoyskiego „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” rozpoczęła swoje wystapienie Pani Anna Dacka – Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi. Okazją do refleksji nad rolą szkoły w życiu młodych ludzi był uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który odbył się 13 października 2021 r.
Swą obecnością zaszczycili nas: Pani Iwona Pietrzycka – przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Joanna Kaniewska – wiceprzewodnicząca Rady Rodziców, Pan Sławomir Doliński – współwłaściciel Szkółki Drzew Owocowych Dolińscy w Worowie, Pan Rafał Krzyżanowski – właściciel Plantacji i Szkółki Borówki Amerykańskiej w Nowej Wsi, Pan Daniel Kordus - właściciel Kordus Szkółkarstwo Ozdobne w Woli Mrokowskiej, Pan Artur Pietrzycki – prezes zarządu Spółki Twój Owoc w Wichradzu, Pan Dariusz Dylicki – prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Jasieńcu oraz pani Małgorzata Jaszczuk – wiceprezes zarządu Banku Spółdzielczego w Jasieńcu, Pan Adam Kurowski – właściciel firmy ADBOSS w Warce.

Czytaj więcej: Dzień Edukacji Narodowej w CKZiU w Nowej Wsi
Małgorzata Bosak

„Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas, żeśmy padli za wolność, aby była prawem…”
Te słowa towarzyszyły uczniom klas: II Technikum Organizacji Reklamy, II Technikum Usług Fryzjerskich oraz III Technikum Spedycyjnego, którzy w ramach obchodów Dni Pamięci Pawiaka, 7 października odwiedzili Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie w alei Jana Chrystiana Szucha 25. Dziś mieści się tutaj muzeum a podczas okupacji była to siedziba niemieckiej policji Gestapo. Opiekę na uczniami sprawowali nauczyciele: p. Małgorzata Bosak, p. Karol Olszówka i p. Agnieszka Siepietowska. Młodzież obejrzała ciekawy program historyczno-edukacyjny, przygotowany przez rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939-1945 i Ministerstwo Edukacji i Nauki. Program ukazał okupacyjną historię niemieckiej dzielnicy przy pomocy oryginalnych rekwizytów, mundurów, motocykli, samochodów, zasieków z drutu kolczastego.

Czytaj więcej: Wycieczka do Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie
Admin

Dzień Głośnego Narodowego Czytania 2021 w CKZiU Nowa Wieś

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w CKZiU Nowa Wieś co roku łączymy z obchodami Narodowego Czytania. W tym roku para prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda - jako lekturę dziesiątej edycji Narodowego Czytania wybrała najsłynniejsze dzieło pióra Garbieli Zapolskiej, czyli "Moralność pani Dulskiej". Utwór czytany był w bibliotece szkolnej z podziałem na role, a w obchodach udział brały klasy III TER oraz IV TAE. Wydarzenie koordynowały panie Ewa Malowaniec i Paulina Kopczyńska. Zobacz więcej zdjęć.

Admin

Teatr odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Iść do teatru – to pozwolić swojej duszy rozwijać się, wzrastać, poprzez włączenie, maksymalną obecność, refleksję, poszukiwanie odpowiedzi na różne pytania. Świadczy to o dążeniu do wysokości, piękna i doskonałości. Wizyta w teatrze jest z pewnością niebywałą ucztą dla ducha. Wszystkich miłośników teatru i nie tylko zachęcamy do udziału w akcji „Wieczory Teatralne”. Trwają zapisy na kolejny wyjazd na przełomie grudnia i stycznia 2021/2022.

plakat wieczory teatralne

Copyright © 2022 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.