SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE Z PRZEDSTAWICIELMI ARESZTU ŚLEDCZEGO W GRÓJCU „WIĘZIENIE CZAS STRACONY”

Anna Wiktorowska

W działania profilaktyczne realizowane w naszej szkole włączyli się również funkcjonariusze Służby Więziennej w Grójcu ppor. Bartosz Muszyński – rzecznik prasowy AŚ Grójec oraz sierż. Paweł Wiktorowski – przewodnik psa służbowego. Zajęcia były kontynuacja wizyty młodzieży w Zakładzie Karnym, która odbyła się 30 listopada 2022r.
Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia filmu w którym przedstawiono sylwetki trzech młodych ludzi, którzy podjęli nieodpowiednie decyzje i znalazły się w nieodpowiednim miejscu i czasie. Zabawa na dyskotece z nowymi ludźmi, alkohol, narkotyki to częste zagrożenia, które niestety mogą rzutować nieszczęśliwie na dalsze życie młodych ludzi. Bohaterowie filmy nie mieli szczęścia. Przebywając w miejscach, gdzie dochodzi do wypadku drogowego podczas powrotu z dyskoteki, czy śmiertelnego pobicia, trafiają na wiele lat do aresztu. Życie osób skazanych za więziennymi kratami niestety nie jest już tak wesołe jak na wolności. Obowiązkowe spacery na spacerniaku, wyznaczone godziny posiłków, sprzątanie celi, ścielanie łóżka, złośliwość i agresja współlokatorów i tęsknota za domem to codzienność.
W dalszej części zajęć młodzieży zostały przybliżone przepisy dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich. Uczestnikom spotkania wytłumaczono między innymi, że picie alkoholu, palenie papierosów wieku szesnastu lat, nieuczęszczanie do szkoły, ucieczki z domu to demoralizacja i z tego powodu mogą odpowiadać karnie.
Celem tego spotkania było zapobieganie przestępczości wśród młodzieży oraz uświadamianie konsekwencji nieodpowiednich zachowań. Zobacz więcej zdjęć...