Ułatwienia dostępu

HOT-INFO

Nowa Wieś 70A,
05-660 Warka

+48 667 20 12
szkola@ckziu.edu.pl

Wycieczka uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi do Krakowa w ramach programu „Poznaj Polskę”

E. Kwiatkowska, K. Smolarek, P. Kopczyńska

Wycieczka do Krakowa„Poznaj Polskę” to program Ministerstwa Edukacji i Nauki, którego celem jest zapoznawanie uczniów z polską historią, kulturą i tradycją. Szkoły, których wnioski zostały zaakceptowane, otrzymywały dofinansowanie do jedno-  dwu- lub trzydniowych wycieczek w najpiękniejsze zakątki Polski. Nasza szkoła została beneficjentem drugiej edycji programu i dzięki środkom pieniężnym zorganizowane zostały dwie trzydniowe wycieczki.

Jedna z wycieczek – do Krakowa - odbyła się w dniach 16-18 maja 2022 r. i uczestniczyli w niej uczniowie klas drugich Technikum imienia Tomasza Nocznickiego CKZiU w Nowej Wsi, kształcący się w zawodach: technik ekonomista, technik organizacji turystyki, technik ogrodnik, technik reklamy, technik spedytor oraz technik usług fryzjerskich. Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele: pani Elżbieta Kwiatkowska, pani Katarzyna Smolarek oraz pani Paulina Kopczyńska.

Pierwszego dnia tej trzydniowej wycieczki uczestnicy udali się do Krakowa, gdzie na początek odwiedzili Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Jest to oddział Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Na powierzchni ponad 6 ha parku rozmieszczone są:

- urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki,

- ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”,

- ekspozycja sensoryczna „Zapachowo”,

- zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”.

Po południu uczniowie wraz z opiekunami udali się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Wielka bazylika, która kształtem ma przypominać arkę, zrobiła na wszystkich duże wrażenie. Ponadto zwiedzona została kaplica klasztorna, w której znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego i grób św. Faustyny.

Drugi dzień wycieczki upłynął na spacerze i zwiedzaniu historycznego centrum królewskiego miasta Krakowa. Kraków był stolicą Polski od 1039r do 1596r., kiedy to król Zygmunt III Waza przeniósł swój dwór do Warszawy. Pierwszym punktem wizyty na krakowskim Starym Mieście był Zamek Królewski na  Wawelu - historyczna siedziba królów polskich. Później uczestnicy wycieczki zwiedzili i zobaczyli wiele ważnych krakowskich zabytków, będących częścią Starego Miasta i okalających rynek pięknych uliczek, w tym Bramę Floriańską, Barbakan, Sukiennice, wieżę ratuszową czy Bazylikę Mariacką, w której byliśmy świadkami otwarcia słynnego ołtarza mariackiego. Znajdujący się w bazylice Mariackiej ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie. Jego autorem jest Wit Stwosz. O godzinie 12:00 uczniom i opiekunom udało się usłyszeć hejnał Krakowa. Młodzież odwiedziła też wiele miejsc pamięci, związanych z papieżem Janem Pawłem II, w tym papieskie okno przy ulicy Franciszkańskiej 3.

Po bardzo ciekawym spacerze po rynku krakowskim grupa  udała się do Wieliczki, gdzie miała okazję zwiedzić kopalnię soli, będącą bezcennym zabytkiem kultury materialnej świata, wpisanym w 1978 roku na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO. Kopalnia okazała się bardzo ciekawym miejscem z równie interesującą historią. Jak się okazuje, kopalnia jest tak ogromna, że można zwiedzać jedynie 2% solnego labiryntu.

Ostatniego dnia tej 3-dniowejj wyprawy uczestnicy przypomnieli sobie znany z lekcji historii okres II wojny światowej. Okazją do tego była wizyta w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau - byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady.

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa, Holokaustu europejskich Żydów i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Przez cały okres zbrodniczej działalności tego miejsca zginęło w nim około 1,1 mln ludzi.

Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję poznać dokładną historię powstania i rozbudowy obozu, a także zasady jego działania. Dowiedzieli się, jak wyglądało życie w obozie i jaki był cel założenia tego miejsca. Po obozie oprowadzali uczestników doskonali przewodnicy, którzy przekazali wiele cennych informacji na temat przerażającej historii. Oprócz pozyskania wiedzy, uczniowie i opiekunowie mogli zobaczyć także wiele eksponatów - dowodów nazistowskiej zbrodni wojennej i jednocześnie jedynych dowodów istnienia wielu ludzi, którzy stracili życie w Auschwitz-Birkenau.

Wizyta w Oświęcimiu-Brzezince była dla młodzieży przejmującą lekcją historii, która uzmysłowiła im ogrom tragedii Auschwitz-Birkenau. Program wycieczki został w pełni zrealizowany. Uczniowie wrócili bogatsi o nowe doświadczenia, a także zrelaksowani i wypoczęci. Zobacz więcej zdjęć...