Ułatwienia dostępu

HOT-INFO

Nowa Wieś 70A,
05-660 Warka

+48 667 20 12
szkola@ckziu.edu.pl

Warsztaty dydaktyczne w Radomiu

Marzanna Dębowska-Mróz

Wyjazd uczniów klasy 1TST i 2TFT z kierunku Technik Organizacji Turystyki na warsztaty dydaktyczne do Radomia
W dniu 22 maja uczniowie z 1TST oraz 2TFT doskonalili swoje umiejętności na zajęciach wyjazdowych do Radomia. Wyjazd rozpoczął się od wizyty na Wydziale Transportu, Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Warsztaty dla uczniów poprowadził Dziekan WTEiI dr hab. inż. Tomasz Perzyński, prof. URad. Przedstawił kierunki kształcenia realizowane na Wydziale. Szczególną uwagę zwrócił na kierunek: Turystyka i Rekreacja, który może wpisywać się w dalszy proces kształcenia naszych uczniów. Ponieważ jednym z istotniejszych elementów imprezy turystycznej jest usługa transportowa Dziekan oprowadził uczniów po laboratoriach dydaktycznych związanych z bezpiecznym realizowaniem usługi transportowej.

Bardzo ważnym etapem planowania imprezy turystycznej jest dobranie ciekawych atrakcji turystycznych związanych z planowanym kierunkiem wyjazdu. Ciekawą propozycją do realizacji podczas wizyty w Radomiu jest wyprawa szlakiem symboli Radomia. Symbole Radomia to odlewy wyrobów przemysłowych rozmieszczonych w przestrzeni śródmieścia. Wyroby zostały odwzorowane w skali 1:1, przedstawiają produkty wytwarzane w Radomiu od XIX w. do dziś. Podczas naszych warsztatów można było zobaczyć niektóre z tych symboli zlokalizowanych w centrum Radomia.
Uczniowie odwiedzili Jana Kochanowskiego (pomnik), przysiedli się do Laszka Kołakowskiego, wybitnego filozofa, Honorowego Obywatela Radomia, honorowego członka Radomskiego Towarzystwa Naukowego oraz Witolda Gombrowicza, który przyjeżdżał do Radomia przy okazji odwiedzin brata w pobliskiej Wsoli. Każdy turysta może przysiąść się do pisarza i spróbować zagrać z nim w szachy. Warto to zrobić ponieważ krzesło dla gościa obok Witolda Gombrowicza jest niezwykłe. Odnajdziemy na nim np. lornetkę (na górze). To symbol gombrowiczowskiego „podglądactwa”, ostrości postrzegania rzeczywistości. Przez lornetkę Gombrowicz „podglądał” życie Vence (miejscowość we Francji, w której spędził ostatnie lata swojego życia i tam został pochowany), gdy astma nie pozwalała mu wychodzić z domu.
Spacer po Radomiu zakończyliśmy na skwerze Unii Wileńsko-Radomskiej, tuż obok replik armat i pomnika Onufrego Zagłoby. Rzeźba Onufrego Zagłoby wzorowana jest na pierwszym odtwórcy Zagłoby - Mieczysławie Pawlikowskim, który zagrał w filmie "Pan Wołodyjowski" i serialu „Przygody Pana Michała”.
Kolejnym etapem naszego wyjazdu było Muzeum Wsi Radomskiej. Muzeum Wsi Radomskiej to skansen usytuowany w malowniczym, pofałdowanym terenie na południowo-zachodnich obrzeżach miasta, w dolinie Mlecznej. Na obszarze 32 ha zgromadzono ponad 60 obiektów architektury ludowej, głównie drewnianej. Muzeum prezentuje kulturę oraz budownictwo regionu radomskiego. Wśród unikatowych zbiorów znajdują się także współcześnie zrekonstruowane zabudowania.
Uczniowie CKZiU, w ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu, uczestniczyli w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, których celem było przedstawienie procesu obróbki ziarna od momentu zasiewu do produktu końcowego jakim jest chleb. W muzealnej szkole poznaliśmy gatunki zbóż uprawianych na Mazowszu, przesądy i zwyczaje towarzyszące wypiekowi chleba. Proces pieczenia chleba jest długotrwały. Z tego też powodu przygotowaliśmy bułeczki. Każdy z uczniów przygotował bułeczki według swojego, autorskiego projektu. Było pracowicie, wesoło i smakowicie.
Wizytę w Muzeum zakończyło ognisko i pieczenie kiełbasek. >>>Zobacz więcej zdjęć<<<