Erasmus+ jest programem, który umożliwia chętnym osobom w różnym wieku udział w wymianach międzynarodowych. Korzystają z niego uczniowie, nauczyciele, studenci, naukowcy, uczelnie i instytucje, pracodawcy. Od kilku lat beneficjentem programu jest Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi. Uczniowie i nauczyciele mają możliwość poznawania świata, nabywania nowych umiejętności i kompetencji, m.in. językowych, cyfrowych, społecznych i zawodowych, poznawania nowych kultur. Podobnie było w przypadku niedawno zakończonego wyjazdu do Grecji.
Przez osiem dni, od 3 do 10 listopada, grupa 23 uczniów wraz z 4 opiekunkami, realizowała program mobilności edukacyjnej nr: 2023-1-PL01-KA121-SCH-000118148 w Kalamacie na Półwyspie Peloponeskim. To niezwykle urokliwe miasto, wspominane już w czasach Homera, słynie obecnie z masowej produkcją najwyższej jakości oliwy i oliwek. Mieliśmy okazję poznać proces produkcji oliwy w niewielkiej tłoczni, położonej w pobliżu nawiększego targowiska miejskiego, gdzie zakupiliśmy pamiątki w postaci lokalnych skarbów – oliwek i różnych przetworów z nich wyprodukowanych.
Głównym celem naszego pobytu było wzmacnianie kompetencji społecznych i międzykulturowych, zdobywanie wiedzy na temat dziedzictwa społecznego, kulturowego i historycznego Grecji oraz propagowanie wartości przyświecających Unii Europejskiej, zwłaszcza zasad jedności i różnorodności oraz tolerancji. W realizacji powyższego celu wspierała nas organizacja goszcząca: Social Youth Development K.A.NE i Jelena Scepanovic – jej przedstawicielka. Z niezwykłą serdecznością przyjęli nas uczniowie i nauczyciele 1. Liceum w Kalamacie, z dyrektor Vasiliki Kelly na czele.
Uczniowie CKZi U w nowej Wsi szybko nawiązali kontakt ze swymi greckimi rówieśnikami. Podczas zajęć integracyjnych poznali strukturę edukacji w Grecji, uczestniczyli w zajęciach sportowych, rozgrywając mecze koszykówki i siatkówki, poznali tradycyjne greckie tańce. Greccy uczniowie mają w trakcie roku szkolnego kilka dni wolnych od zajęć dydaktycznych i spotykają się wtedy w kawiarniach lub na plaży, gdzie spędzają razem czas, grają w gry towarzyskie, rozmawiają. Jeden z takich dni, zaplanowany na czwartek, 7 listopada, spędzili wspólnie z nowymi polskimi kolegami w nadmorskich kawiarniach, gdzie, przy aromatycznej kawie i lokalnych słodkościach, dyskutowali na temat historii, polityki i kultury naszych krajów, a przede wszystkim – o typowych problemach nastolatków.
Nasz pobyt w Kalamacie obfitował w różne aktywności – w mieście zwiedziliśmy m.in. kościół Agioi Apostoloi, kościół metropolitalny Ypapanti, Muzeum Archeologiczne Messeni, Municipal Railway Park. Spacerowaliśmy wśród ruin zamku, położonych na niewielkim wzniesieniu, skąd podziwialiśmy przepiękną panoramę Kalamaty i otaczających ją gór. Stawiliśmy czoła wyzwaniom gry miejskiej, dzięki której poznaliśmy lepiej greckie obyczaje. Oczywiście nie zabrakło kosztowania greckiej kuchni – smakowały nam kolokithokeftedes, tirokroketes, tirokafteri, bifteki, souvlaki, a przede wszystkim – sałatka grecka z lokalnymi oliwkami. Odwiedziliśmy miejsce narodzin igrzysk – Olimpię, gdzie na terenie stanowiska archeologicznego podziwialiśmy ruiny świątyń ku czci greckich bóstw oraz pozostałości budynków służących organizacji zawodów sportowych. W położonym nieopodal Muzeum Archeologicznym zachwyciły nas starożytne dekoracje rzeźbiarskie z różnych epok.
Piękna, słoneczna pogoda, niesamowite krajobrazy, ciekawe zabytki i przepyszne jedzenie to zaledwie cząstka bogatej kultury Grecji, którą udało się nam poznać. Istotnym elementem rozwijania naszej interpretacji rzeczywistości była pomoc greckich rówieśników, którzy cierpliwie wspierali nas w procesie adaptacji do nowych sytuacji. Wyraźnie czuliśmy ich sympatię i gotowość do niesienia pomocy. Dlatego liczymy, że proces integracji będzie skutecznie kontynuowany i przyjaźnie przetrwają. Mamy nadzieję, że drobne upominki, wręczone podczas uroczystej kolacji pożegnalnej, będą im o nas przypominać.
Mamy również nadzieję, że w przyszłości kolejni uczniowie CKZiU skorzystają z szansy współpracy w międzynarodowym środowisku w ramach programu Erasmus+. To wyjątkowa okazja, przyczyniająca się do rozwijania kompetencji miękkich młodych ludzi – a to z kolei jest jednym z priorytetów Centrum. Serdecznie dziękujemy także organizacji Semper Avanti za pomoc w realizacji tegorocznej mobilności edukacyjnej w Grecji. Wspólnie możemy zrobić więcej dla dobra naszej młodzieży. >>>Zobacz zdjęcia<<<