Ułatwienia dostępu

HOT-INFO

Nowa Wieś 70A,
05-660 Warka

+48 667 20 12
szkola@ckziu.edu.pl

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi zdobywają zawodowe szlify na Malcie.

Ewa Malowaniec

erasmus malta 2024 008Nikt chyba nie wyobraża sobie już roku szkolnego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi bez wyjazdu uczniów na zagraniczne staże zawodowe. Pozwalają one naszym wychowankom zdobyć cenne doświadczenia branżowe, udoskonalić swoje umiejętności posługiwania się językiem obcym, a także całkowicie zanurzyć się w innej kulturze.
W kwietniu 2024 roku piętnaścioro uczniów Technikum im. Tomasza Nocznickiego w CKZiU w Nowej Wsi rozpoczęło swoją przygodę zawodową na Malcie. Dzięki dotacji ze środków Narodowej Agencji Programu Erasmus+ mogą oni poznać ten kraj od podszewki. Oprócz ciekawego doświadczenia kulturowego zdobywają wiedzę o zagranicznym środowisku pracy, zwyczajach, ale również specyficznych potrzebach klientów.

Jakub Drążkiewicz (kształcący się w zawodzie technik ekonomista) odbywa praktyki w MCAST – Maltańskiej Wyższej Szkole Sztuki, Nauki i Technologii w Paoli nieopodal Valetty – gdzie zajmuje się obsługą poczty elektornicznej. Maciej Durajczyk (technik usług fryzjerskich) wykonuje podstawowe zabiegi fryzjerskie w LE Salon w St. Julian's. Bartosz Musiałowski (technik reklamy) tworzy grafiki komputerowe, obsługuje drukarki i plotery w firmie świadczącej usługi poligraficzne Printcare Press w San Gwann. Jan Juras (technik ekonomista) doskonali swe umiejętności w GROFFE Elevator Services LTD w miejscowości Gżira. Oliwia Bińkowska, Wiktoria Wojtysiak (technik reklamy) odpowiedzialne są za projektowanie elementów graficznych w socjal mediach firmy GMR w Ta Qali, która specjalizuje się w wydarzeniach z dziedziny e-sportu. Pielęgnacją terenów zieleni wokół luksusowych maltańskich obiektów turystycznych zajmują się: Kacper Kowalski (technik ogrodnik) i Zuzanna Wróblewska (technik architektury krajobrazu) w The Westin Dragonara Resort w St. Julian's, a Szymon Cieślak (technik ogrodnik) i Wiktoria Kaniewska (technik architektury krajobrazu) w Hotel Phoenicia – położonym niemal w centrum Valetty. Do obowiązków Aylin Koc (technik ekonomista) należy obsługa oprogramowania ubezpieczeniowego, dokumentacja sprzedaży, prowadzenie korespondencji biurowej w Argus Insurance Company Ltd TII GZIRA. Amanda Dusza (technik organizacji turystyki) w szkole językowej Sprachcaffe Languages PLUS przygotowuje materiały promujące usługi turystyczne, czynnie angażuje się w organizowanie wycieczek po Malcie dla uczestników aktualnych kursów.
Natalia Przybysz (technik ekonomista), Marta Górka (technik spedytor) i Klaudia Woźniak (technik ekonomista) realizują staż w Western Regional Council w Marsie, gdzie uczestniczą w różnego rodzaju badaniach terenowych, tworzeniu wirtualnych map i baz danych.
Poza doskonaleniem twardych kwalifikacji, bezpośrednio zwiazanych z realizowanymi przez uczniów kierunkami kształcenia, uczestnicy wyjazdu mają możliwość rozszerzania własnych umiejętności miękkich, czyli komunikacji, współpracy, asertywności, zaradności, odporności na stres itp. Takich kompetencji nie można nauczyć się z książek, a jedynie poprzez przebywanie z innymi ludźmi. W środowisku międzynarodowym można ćwiczyć te umiejętności jeszcze intensywniej poprzez styczność z różnymi kulturami, środowiskami, religiami czy inną mentalnością. Kolejne dni stażu zagranicznego przynoszą małe wyzwania, z którymi uczniowie CKZiU w Nowej Wsi radzą sobie doskonale. Życzymy im wiele satysfakcji z wykonywanych zadań i miłych chwil podczas pobytu na Malcie. >>>Zobacz zdjęcia...<<<