Wycieczka edukacyjna „Śladami Stefana Żeromskiego”

Lidia Ciża

sladami zeromskiego 2023 006W uszach moich trwa szum twój, lesie dzieciństwa i młodości – choć tyle już lat nie dano mi go słyszeć na jawie! - S. Żeromski „Puszcza jodłowa”
23 maja uczniowie technikum - kl. IV TA, kl. III TET , kl. I TE, TSO,TAF w ramach realizacji programu MEN „Poznaj Polskę” odbyli wycieczkę edukacyjną w Góry Świętokrzyskie - „Śladami Stefana Żeromskiego”. Na początku udali się do malowniczej i cichej wsi Ciekoty, gdzie nad pięknym zalewem położony jest drewniany dworek
Żeromskich. Tam autor „ Syzyfowych prac” i „Przedwiośnia” spędził lata dzieciństwa i młodości. Po odbytej plenerowej lekcji języka polskiego i historii młodzież przejechała do Nowej Słupi, by szlakiem wiodącym przez Puszczę Jodłową dotrzeć na Święty Krzyż i zwiedzić klasztor Benedyktyński, gdzie przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. Następnym punktem wyprawy było oglądanie zbiorów Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz podziwianie z tarasu widokowego urzekającej panoramy Gór Świętokrzyskich i rumowiska skalanego zwanego Gołoborzem.

Po intensywnym spacerze uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach, gdzie zebrane są pamiątki z lat szkolnych pisarza. Zwiedzający zobaczyli salonik z dworku Żeromskich w Ciekotach i poznali realia XIX- wiecznej szkoły. Mieli okazję usiąść w ławach szkolnych z czasów gimnazjalnych Żeromskiego.
Uczniowie wraz z opiekunami p. Elżbietą Kwiatkowską oraz p. Lidią Ciżą spędzili wspaniałe chwile, które na długo pozostaną w pamięci. Pełni wrażeń i nowej wiedzy oczekują na kolejną wspólną wycieczkę, która odbędzie się już 14 czerwca do Warszawy – „Szlakiem Królewskim”. Jak wiemy, podróże rozwijają, kształcą i są jednym z najlepszych rodzajów inwestycji w siebie. Zobacz więcej zdjęć...