Ułatwienia dostępu

HOT-INFO

Nowa Wieś 70A,
05-660 Warka

+48 667 20 12
szkola@ckziu.edu.pl

,,Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie” – udział uczniów Technikum CKZiU w obchodach Święta Niepodległości

Małgorzata Bosak Baran

 Przez ponad wiek wiara i nadzieja podtrzymywały wśród Polaków ducha narodu na odzyskanie wolności. Upragniona wolność, okupiona ofiarami Polaków, nadeszła w listopadzie 1918 roku. Mijają sto cztery lata od tego wydarzenia. 11 listopada w całym kraju odbyły się uroczystości niepodległościowe. Delegacja uczniów i nauczycieli Technikum CKZiU Nowa Wieś uczestniczyła w lokalnych obchodach w Warce. Po uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku ,,Miecze Grunwaldzkie". Szkołę reprezentowali: Julia Majewska, Aleksander Imas, Mateusz Kacprzyk, Weronika Sobieraj, Przemysław Stępień.

,,Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie” – to najsłynniejsze słowa ideologa ruchu narodowego i działacza niepodległościowego, Romana Dmowskiego ze wstępu do ,,Myśli nowoczesnego Polaka”. Praca ta powstała na początku XX wieku i jest wyrazem ogromnego patriotyzmu, troski o ojczyznę, a także krytycznego spojrzenia na nią i swoich rodaków. Dzieło zawiera podstawową wykładnię zasad, jakimi powinien kierować się cały naród w dążeniu do odzyskania i zachowania państwowej suwerenności i tożsamości narodowej.
Dzieło sprzed ponad stu lat pozostaje nadal aktualne. Patriotyczny obowiązek Polaków wobec własnej ojczyzny zawarty jest w słynnym już stwierdzeniu zamieszczonym powyżej : ,,Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka’’.
Pojęcie patriotyzmu jest znane każdemu człowiekowi – oznacza postawę szacunku i miłości wobec swojej ojczyzny oraz – jeśli zajdzie taka potrzeba – gotowość do walki w obronie kraju. Polacy wielokrotnie udowodnili, że są patriotami; po utracie niepodległości tysiące Polaków wzięło udział w powstaniach narodowych, mając świadomość, że w ofierze składają nie tylko własne życie, ale również życie swoich najbliższych.
II wojna światowa była czasem, gdy nasi rodacy w sposób szczególny okazali swoje przywiązanie do ojczyzny. Niezłomna postawa obrońców Westerplatte, obrońców Wizny, żołnierzy Armii Krajowej, cywilów, a w końcu Żołnierzy Wyklętych pokazała, że dla Polaków ojczyzna jest ważniejsza niż własne życie. Choć wiedzieli, że szanse na wygrane są marne, godnie bronili swojego kraju, dając świadectwo patriotyzmu i wierności.
Zmieniły się czasy. Warto pamiętać o tym, że inne postawy patriotyzmu prezentuje się w czasach pokoju. Współczesny polski patriotyzm ma wiele twarzy, najczęściej jest bezpośrednio związany z wydarzeniami historycznymi. Patriotyzm objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego oraz historii. Zarówno młodsi, jak i starsi uczestniczą w uroczystościach państwowych, wywieszają biało – czerwone flagi, śpiewają pieśni patriotyczne.
Patriota to człowiek przestrzegający prawa, szanujący ludzi, polską kulturę oraz tradycje. Patriota walczy za swój kraj w jego obronie, płaci uczciwie podatki i godnie reprezentuje kraj poza jego granicami.
Reasumując, postawa patriotyzmu obecna była w naszym narodzie od zawsze. Sposób w jaki go okazujemy, może ulegać zmianie w zależności od okoliczności; idea jednak pozostaje ta sama – wolność i dobro ojczyzny są sprawami najważniejszymi. Zobacz więcej zdjęć...