Admin

CZY POTRAFISZ SŁUCHAĆ AKTYWNIE?

Czy chcesz, aby ludzie Cię rozumieli? Chcesz mieć z nimi świetny kontakt? To ich słuchaj, a przede wszystkim Ty bądź świetnym słuchaczem. Ale zastanów się, ile razy uniknęłabyś niezrozumienia lub nawet konfliktu, gdybyście się należycie słuchali. Oczywiście, nie każdego masz ochotę posłuchać. Zobacz kilka praktycznych technik aktywnego słuchania.

Kliknij na link, aby uzyskać więcej informacji.

Admin

W TYM TYGODNIU DO ZAGLĄDANIA NA STRONĘ INTERNETOWĄ SZKOŁY
ZACHĘCAM SZCZEGÓLNIE RODZICÓW 

Materiały, które ukażą się w tym tygodniu z zakładce „informacje pedagoga” będą dotyczyły:

1. Informacja o nowej kampanii „Za drzwiami”
2. Motywacja do nauki – zbiór wskazówek dla rodziców
3. Nastoletnia depresja

Kliknij na link, aby uzyskać więcej informacji.

Anna Wiktorowska

Fundacja Ludzi Otwartej Wyobraźni FLOW pomaga młodzieży


Chcesz pogadać? – ZADZWOŃ
Masz doła? – ZADZWOŃ
Masz problemy z domownikami (kłótnie, przemoc)? - ZADZWOŃ
Boisz się #koronawirus? – ZADZWOŃ 
lub napisz: sms/fb - ODPISZEMY!
 KONTAKT: 725 400 309
 od środy do niedzieli, godz. 1700-100 w nocy

mpe

Admin

stres

Materiały, które ukażą się w tym tygodniu na naszej stronie internetowej szkoły będą dotyczyły:
1. Stres – wróg czy przyjaciel?
2. Jak poprawić pamięć i koncentrację? – porady
3. Szybkie filmy na zabicie nudy – filmy profilaktyczne

Zachęcam do zaglądania w zakładkę „pedagog szkolny” na stronie internetowej naszej szkoły

Anna Wiktorowska

Od czwartku 16 kwietnia każda osoba znajdująca się w przestrzeni publicznej będzie musiała mieć zasłonięte usta i nos.

Można użyć do tego na przykład szalika, apaszki lub maseczki.

Przed nałożeniem maski trzeba umyć ręce mydłem i wodą lub płynem dezynfekcyjnym na bazie alkoholu. Przy zakrywaniu ust i nosa trzeba upewnić się, że między twarzą a maską nie ma żadnych przerw. Po założeniu maski należy unikać jej dotykania - jeśli to nastąpi, trzeba umyć lub zdezynfekować ręce. Gdy tylko maska zrobi się wilgotna, należy ją zdjąć.

Aby zdjąć maskę, należy chwycić ją z tyłu - za wiązanie. Nie można dotykać przodu materiału. Zużytą maskę trzeba wyrzucić do zamkniętego pojemnika i umyć lub zdezynfekować ręce. W żadnym wypadku nie można używać ponownie masek jednorazowych.

Jeśli mamy maskę wielokrotnego użytku specjaliści zalecają, by po prostu ją wyprać. Pralkę należy ustawić na minimum 60 stopni Celsjusza i prać przez około 45 minut. Maseczkę warto też zdezynfekować. Można na przykład wyprasować je żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę. Innym zalecanym sposobem jest też umieszczenie maseczki w naczyniu żaroodpornym w piekarniku. Należy go ustawić na temperaturę 70 stopni Celsjusza i zostawić w nim maseczkę na 30 minut.

maseczka

Admin

stres3

Stres jest obecny w życiu każdego z nas. W wielu przypadkach jest swego rodzaju bodźcem, który motywuje nas do działania, jednak równie często może być źródłem narastającej frustracji i kłopotów zdrowotnych. Nadmiar stresu niekorzystnie wpływa na naszą psychikę i zdrowie, dlatego należy z nim walczyć.

Drodzy uczniowie zapraszam Was do obejrzenia filmu pt. „Stres wróg czy przyjaciel”. Dowiecie się, jak radzić sobie ze stresem. Film ukazuje zjawisko na podstawie różnych dylematów życia codziennego. Nie dotyczy bezpośrednio trudnej sytuacji, w której obecnie się znajdujemy. Ale może być dla Was źródłem wiedzy, jak sobie radzić w różnych sytuacjach stresujących.

Anna Wiktorowska

nowanormalosc

PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA 2020
Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach
Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

  • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
  • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

  • przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!

  • Kult religijny – 1 osoba na 15 m2

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

  • osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

nowanormalosc2

Admin

stres1

Chciałabym, abyście spojrzeli na czas pandemii inaczej – to pierwsza taka sytuacja w historii, że siedząc w domu, ratujecie świat. Kwarantanna służy temu, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa oraz ograniczyć liczbę osób przebywających w szpitalach.

Strach i obawy przed chorobą mogą przytłaczać zarówno dorosłych jak i młodzież. Dlatego tak ważna jest znajomość sposobów radzenia sobie z tym problemem. Każdy może podjąć proste kroki, aby pomóc sobie i innym w pokonywaniu stresu w tym trudnym czasie.

Co robić?

v  Opracujmy w miarę stały plan dnia

v  Pomimo tego, że pozostajemy w domu zadbajmy o toaletę i ubranie się. Chodzenie w piżamach cały dzień utrudnia opracowanie pewnego schematu dnia.

v  Warto też zadbać o swoje ciało: rozciąganie, medytacja, głębokie oddechy

v  Ważne też jest, aby spożywać zdrowe, zbilansowane posiłki (własnoręcznie przygotowane), regularnie ćwiczyć oraz wysypiać się

v  Warto mocno zaangażować się w naukę zdalną i wykorzystać ten czas na nadrobienie zaległości i pogłębienie wiedzy, a także otrzymanie pozytywnych ocen za zrealizowane zadania

v  Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach możemy być blisko, pomimo, że jesteśmy daleko, na szczęście mamy telefony, komputery, komunikatory itp.

v  Warto utrzymywać kontakty z rodziną, znajomymi, porozmawiać z osobami, do których mamy zaufanie o swoich obawach i emocjach

Pamiętajmy też, że dobry humor i dowcip mimo tak trudnej rzeczywistości zawsze pomaga.

stres2