Anna Wiktorowska

Każdy z nas miewa czasami gorsze dni – czujemy się przygnębieni, smutni, nic nas nie cieszy, a otaczająca nas rzeczywistość i natłok negatywnych informacji sprawia, że nasze samopoczucie jeszcze bardziej się pogarsza. Zdarza się jednak, że te gorsze dni trwają zbyt długo i pomimo poczucia stabilizacji i względnego zadowolenia czujemy, że dzieje się w naszym życiu coś złego. Nie potrafimy zmotywować się do wykonania najprostszych czynności, zaniedbujemy obowiązki domowe i zawodowe, pogarszają się nasze relacje. Czujemy, że jesteśmy beznadziejni, bezwartościowi i niepotrzebni.

Czytaj więcej: 23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Admin

tolerancja2„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”. Międzynarodowy Dzień Tolerancji – 16 listopada

Admin

CZY POTRAFISZ SŁUCHAĆ AKTYWNIE?

Czy chcesz, aby ludzie Cię rozumieli? Chcesz mieć z nimi świetny kontakt? To ich słuchaj, a przede wszystkim Ty bądź świetnym słuchaczem. Ale zastanów się, ile razy uniknęłabyś niezrozumienia lub nawet konfliktu, gdybyście się należycie słuchali. Oczywiście, nie każdego masz ochotę posłuchać. Zobacz kilka praktycznych technik aktywnego słuchania.

Kliknij na link, aby uzyskać więcej informacji.

Admin

stres

Materiały, które ukażą się w tym tygodniu na naszej stronie internetowej szkoły będą dotyczyły:
1. Stres – wróg czy przyjaciel?
2. Jak poprawić pamięć i koncentrację? – porady
3. Szybkie filmy na zabicie nudy – filmy profilaktyczne

Zachęcam do zaglądania w zakładkę „pedagog szkolny” na stronie internetowej naszej szkoły

Admin

W TYM TYGODNIU DO ZAGLĄDANIA NA STRONĘ INTERNETOWĄ SZKOŁY
ZACHĘCAM SZCZEGÓLNIE RODZICÓW 

Materiały, które ukażą się w tym tygodniu z zakładce „informacje pedagoga” będą dotyczyły:

1. Informacja o nowej kampanii „Za drzwiami”
2. Motywacja do nauki – zbiór wskazówek dla rodziców
3. Nastoletnia depresja

Kliknij na link, aby uzyskać więcej informacji.

Admin

stres3

Stres jest obecny w życiu każdego z nas. W wielu przypadkach jest swego rodzaju bodźcem, który motywuje nas do działania, jednak równie często może być źródłem narastającej frustracji i kłopotów zdrowotnych. Nadmiar stresu niekorzystnie wpływa na naszą psychikę i zdrowie, dlatego należy z nim walczyć.

Drodzy uczniowie zapraszam Was do obejrzenia filmu pt. „Stres wróg czy przyjaciel”. Dowiecie się, jak radzić sobie ze stresem. Film ukazuje zjawisko na podstawie różnych dylematów życia codziennego. Nie dotyczy bezpośrednio trudnej sytuacji, w której obecnie się znajdujemy. Ale może być dla Was źródłem wiedzy, jak sobie radzić w różnych sytuacjach stresujących.

djembed

Admin

stres1

Chciałabym, abyście spojrzeli na czas pandemii inaczej – to pierwsza taka sytuacja w historii, że siedząc w domu, ratujecie świat. Kwarantanna służy temu, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa oraz ograniczyć liczbę osób przebywających w szpitalach.

Strach i obawy przed chorobą mogą przytłaczać zarówno dorosłych jak i młodzież. Dlatego tak ważna jest znajomość sposobów radzenia sobie z tym problemem. Każdy może podjąć proste kroki, aby pomóc sobie i innym w pokonywaniu stresu w tym trudnym czasie.

Co robić?

v  Opracujmy w miarę stały plan dnia

v  Pomimo tego, że pozostajemy w domu zadbajmy o toaletę i ubranie się. Chodzenie w piżamach cały dzień utrudnia opracowanie pewnego schematu dnia.

v  Warto też zadbać o swoje ciało: rozciąganie, medytacja, głębokie oddechy

v  Ważne też jest, aby spożywać zdrowe, zbilansowane posiłki (własnoręcznie przygotowane), regularnie ćwiczyć oraz wysypiać się

v  Warto mocno zaangażować się w naukę zdalną i wykorzystać ten czas na nadrobienie zaległości i pogłębienie wiedzy, a także otrzymanie pozytywnych ocen za zrealizowane zadania

v  Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach możemy być blisko, pomimo, że jesteśmy daleko, na szczęście mamy telefony, komputery, komunikatory itp.

v  Warto utrzymywać kontakty z rodziną, znajomymi, porozmawiać z osobami, do których mamy zaufanie o swoich obawach i emocjach

Pamiętajmy też, że dobry humor i dowcip mimo tak trudnej rzeczywistości zawsze pomaga.

stres2