Ewa Malowaniec

Udział Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi w Dożynkach Powiatu Grójeckiego.

Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Uroczystość łączy obrzędy religijne z festynem o charakterze ludowym. Jest to również okazja do zaprezentowania się różnych firm i instytucji z terenów powiatu grójeckiego. Tegoroczne Dożynki Powiatu Grójeckiego odbyły się 8 września w Lewiczynie.
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi od wielu lat uczestniczy w uroczystościach dożynkowych. Starannie przygotowane przez uczniów i nauczycieli stoisko i wieniec dożynkowy są wyrazem naszej duchowej przynależności do tradycji agrarnej oraz integracji ze środowiskiem lokalnym.

Wśród firm i instytucji, promujących się podczas powiatowych dożynek, nasza szkoła wyróżniała się oryginalnie zaaranżowanym stoiskiem, w którym wzrok widzów przyciągały prace uczniów, niebanalne rekwizyty, a także kolorowe kompozycje jesiennych owoców i kwiatów. W upiększeniu naszej przestrzeni w Lewiczynie wykorzystano materiały ekologiczne i ściśle kojarzące się z okolicą szkoły. Podobna koncepcja przyświecała twórcom wieńca dożynkowego, reprezetującego Centrum w barwnym korowodzie wieńców.
Innym, istotnym akcentem obecności Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi na niedzielnej uroczystości w Lewiczynie było wsparcie organizatorów przez liczną grupę uczniów – wolontariuszy, którzy czuwali nad właściwym przebiegiem dożynek.

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody tegoroczne Dożynki Powiatu Grójeckiego cieszyły się ogromnym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Wzrok przyciągały kolorowe stoiska, węch nęciły aromatyczne zapachy poczęstunków. Dodatkowe atrakcje zachęcały do spędzenia popołudnia w Lewiczynie. Podsumowanie kolejnego cyklu prac polowych w powiecie grójeckim można uznać za udane. Zdjęcia z dożynek.