Małgorzata Bosak

W bogatej historii regionu grójecko - wareckiego są postacie i miejsca szczególne, znane także poza granicami kraju. Jedną z postaci jest Kazimierz Pułaski – bohater dwóch narodów – polskiego i amerykańskiego. W ramach realizacji założeń edukacji patriotycznej, uczniowie klasy III Technikum Ogrodniczego CKZiU, odbyli 22 lutego wycieczkę do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Wyjazd miał na celu rozwijać indywidualne zainteresowania uczniów historią i tradycją regionu, uczyć szacunku do tradycji i kultury.

W pierwszej części pobytu w Muzeum młodzież wysłuchała niezwykle ciekawej lekcji: „Tajemnice Kazimierza Pułaskiego”. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie Zespołu pałacowo-parkowego na Winiarcah – pałacu który był świadkiem historii i ludzkich przeżyć i przez lata tętnił życiem. Poznaliśmy losy wyjątkowego człowieka, jakim był Kazimierz Pułaski, jego działalność w Polsce i na ziemi amerykańskiej. Uzyskaliśmy także cenne informacje dotyczące zasłużonych Polaków w życiu politycznym i społecznym takich jak: Tadeusz Kościuszko, Helena Modrzejewska czy Ignacy Jan Paderewski.
Zwiedzając ekspozycje mogliśmy choć na chwilę przenieść się w czasy stanisławowskie XVIII wieku i poczuć atmosferę dawnego szlacheckiego domu. Urzekły nas elementy wystroju wnętrza dworów i pałaców w dobie XVIII i XIX wieku. Uwagę uczniów przyciągnęły portrety i sceny batalistyczne, broń, zegary, srebro, stylowe meble, tkaniny, porcelana a także dokumenty i stare mapy.
Wycieczka była niezwykłą lekcją historii, która wykształciła poczucie troski o dziedzictwo własnej przeszłości i umacnianie poczucia własnej tożsamości. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Małgorzata Bosak i p. Agnieszka Palacz. Zdjęcia z wycieczki.