Małgorzata Bosak

„Wszystko dla Ojczyzny, nic dla mnie” - to dewiza życiowa Piotra Wysockiego, bohatera nocy listopadowej, który 29 listopada 1830 r. stanął na czele Sprzysiężenia Podchorążych i zapoczątkował wielki zryw Polaków w walce o wolność - powstanie listopadowe. O tego dnia minęło 188 lat. Pamiętamy o tym wydarzeniu w tym, 2018 roku Niepodległości. 29 listopada delegacja uczniów i nauczycieli Technikum CKZiU, wzięła udział w obchodach rocznicowych w Warce: chorąży - Kacper Ścisłowski, asysta - Monika Papierowska, Paulina Sekuła.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Uczestniczyły w niej przybyłe Poczty Sztandarowe, Poseł na Sejm RP Dariusz Bąk, Żołnierze 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego, Delegacja 10. Opolskiej Brygady Logistycznej im. Piotra Wysockiego, Orkiestra Wojskowa z Radomia, władze samorządowe Warki na czele z Burmistrzem Dariuszem Gizką, środowiska kombatanckie, przedstawiciele instytucji samorządowych i organizacji pozarządowych i mieszkańcy Warki.
Po Mszy św., uczestnicy wspólnie przeszli przed pomnik Piotra Wysockiego znajdujący się przy ,,Dworku na Długiej". Po odśpiewaniu Hymnu państwowego, okolicznościowych przemówieniach, żołnierze 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego przeprowadzili Apel Pamięci oraz oddali Salwę Honorową. Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze ku czci Piotra Wysockiego oraz wszystkich walczących w powstaniu listopadowym.
W czasach współczesnych tak istotne jest przekazywanie młodym ludziom treści patriotycznych. Patriotyzm m.in. przejawia się w poczuciu silnej więzi emocjonalnej, społecznej, kulturowej, religijnej z własnym narodem, z jego historią i tradycją, z jego wartościami i aspiracjami. Nauczyciele Technikum CKZiU w procesie edukacji, kładą nacisk na wychowanie uczniów w duchu patriotyzmu, w poczuciu tożsamości i dumy narodowej, wskazując postawy i wzorce godne naśladowania a takim niewątpliwie był bohater z Warki - Piotr Wysocki. Zobacz zdjęcia.