Dorota Dudojć - Prokopczyk

14 grudnia 2017 roku odbyło się spotkanie klas drugich z prawnikiem – Panem Adamem Walasem - na temat: „Bezpieczeństwo prawne w sieci i w realu”. Dwugodzinne wystąpienie mecenasa składało się z kilku bloków:

1. O zagrożeniach młodego człowieka w sieci.
2. O świadomości w sieci.
3. Co to jest cyberprzestępczość.
4. Naruszenie dóbr osobistych.
5. Prawa osób pokrzywdzonych.
Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi otrzymali wiele przydatnych rad, które mogą ustrzec ich przed popełnieniem przestępstwa w Internecie oraz pomóc zabezpieczyć się przed zagrożeniami wynikającymi z korzystania z sieci. Pan Adam zwrócił uwagę na to, że głównym problemem młodych ludzi jest brak refleksyjności podczas korzystania z zasobów internetowych. Podał przykłady konsekwencji umieszczania w sieci zdjęć, które wydają się niegroźne (np. kart kredytowych, mandatów). Projekcja filmiku z eksperymentem społecznym, dotyczącym braku ustawień prywatności na portalach społecznościowych, uświadomiła uczniom, jak niewiele potrzeba, by stać się obiektem czyichś niewybrednych żartów i jak wiele informacji na swój temat udostępniają (nieświadomie) wszystkim użytkownikom Internetu. Młodzież uczulona została także na klikanie w niesprawdzone linki oraz na otwieranie załączników w mailach od nieznanych nadawców.
Pan Adam Walas szybko nawiązał dobry kontakt z naszymi uczniami, dlatego byli oni bardzo aktywni podczas warsztatów. Spotkanie było niezwykle interesujące i bardzo pouczające. Na pewno ustrzeże ono wielu przed popełnieniem poważnych błędów podczas korzystania z Internetu.
Dziękujemy Panu Adamowi za przybycie i cenne rady. Zobacz zdjęcia.