Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi zasiedli w sejmie.

Małgorzata Bosak Baran, Ewa Malowaniec

sejm III 2024 014Fundamentem demokratycznego państwa są aktywni obywatele, znający mechanizmy funkcjonowania tego państwa. W związku z powyższym uczeń powinien być uważnym obserwatorem, a w przyszłości także aktywnym uczestnikiem życia publicznego. Dlatego, w ramach wychowania patriotyczno-obywatelskiego, młodzież z klasy czwartej i piątej Technikum im. Tomasza Nocznickiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi odwiedziła Sejm RP.

7 marca obserwowaliśmy obrady Sejmu X kadencji w drugim dniu jego siódmego posiedzenia. Przed wejściem do gmachu oddaliśmu hołd zmarłym bohaterom, tworzącym struktury Podziemnego Państwa Polskiego, zapalając znicze pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. W hallu głównym zwróciliśmy uwagę na tablicę upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Znaleźliśmy tam oczywiście nazwisko naszego patrona – Tomasza Nocznickiego. Z galerii Sali Posiedzeń Sejmu przez chwilę przysłuchiwaliśmy się wypowiedziom posłów w sprawach bieżących. Następnie w sali Wszechnicy Sejmowej spotkaliśmy się z panem Mirosławem Maliszewskim – posłem i absolwentem naszej szkoły. Młodzież wysłuchała wspomnień pana posła z lat nauki w Technikum Ogrodniczym w Nowej Wsi, poznała tajniki ciężkiej pracy parlamentarzysty i otrzymała niezwykle serdeczne życzenia pomyślnej dorosłości. Pamiątką tego sympatycznego spotkania były wspólne zdjęcia na schodach sejmowych oraz specjalne certyfikaty, potwierdzające pobyt w Sejmie. Miłą pamiątką z naszej wycieczki były także piękne fotki z uroczymi przedstawicielkami Straży Marszałkowskiej.
Wizyta młodzieży w Sejmie była niezwykłą lekcją wiedzy o społeczeństwie, a słowa pana Mirosława Maliszewskiego będą inspiracją dla przyszłych sadowników, kształcących się – podobnie jak pan poseł – w Nowej Wsi. Może ktoś z nich podąży jego śladem?