Nieborów-Arkadia-Mała Wieś - zespoły pałacowo-parkowe

Elżbieta Wojtera

wycieczka TAK NieborowArkadiaMalaWieś 2023 003Nieborów i Arkadia to dwa słynne zespoły pałacowo-ogrodowe położone w województwie łódzkim. Oba kompleksy są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, kształcący się na kierunku technik architektury krajobrazu w ramach wycieczki dydaktycznej w dniu 29.09.2023r. pod opieką pani Elżbiety Wojtery i Katarzyny Smolarek, podziwiali historyczne założenia ogrodowe reprezentujące różne style.

W Nieborowie znajduje się barokowy ogród, który powstał w XVIII wieku. Jest on podzielony na kilka części, w tym na ogród włoski, ogród francuski i ogród angielski. W ogrodzie znajduje się również wiele zabytkowych budowli, w tym pawilony, fontanny i rzeźby.
Arkadia to ogród romantyczny, który powstał w XIX wieku. Jest on inspirowany mitologią grecką i rzymską. W ogrodzie znajduje się wiele mniejszych i większych budowli, w tym świątynia Diany, świątynia Apollina i grota Filozofów.
Oba zespoły pałacowo-ogrodowe zachwycają swoim pięknem i harmonią.
Mała Wieś to niewielka wieś położona w województwie mazowieckim, około 40 kilometrów od Warszawy. Znajduje się tu zabytkowy pałac, otoczony rozległym ogrodem. Ogród jest podzielony na kilka części, w tym ogród kwiatowy, ogród wodny, ogród różany i park krajobrazowy.
Ogród kwiatowy to prawdziwa kwiatowa uczta. Można tu podziwiać różnorodne kwiaty, w tym róże, lilie, irysy, hortensje i wiele innych. Wiosną ogród zachwyca bogactwem kwiatów cebulowych, a latem i jesienią różnorodnością barw i kształtów.
Ogród wodny to miejsce, w którym można odpocząć i nacieszyć się spokojem. W ogrodzie znajduje się staw, fontanna i liczne rzeźby.
Ogród różany to jeden z najpiękniejszych ogrodów w Małej Wsi. Znajduje się tam ponad 3000 krzewów róż, w tym róże angielskie, róże historyczne i róże nowoczesne.
Park krajobrazowy to największa część ogrodu. Znajdują się tam stare drzewa, ścieżki spacerowe i plac zabaw.
Wycieczka do tych ogrodów to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu. To miejsca, w których można odpocząć, nacieszyć się pięknem natury i poznać historię architektury ogrodowej. Zobacz więcej zdjęć...