Społeczność Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi czytała „Nad Niemnem”.

Ewa Malowaniec

narodowe czytanie 2023 24 005Podczas tegorocznej, dwunastej już odsłony akcji Narodowego Czytania, Para Prezydencka zaproponowała do czytania powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Intencją Pana Prezydenta Andrzeja Dudy jest popularyzowanie czytelnictwa i wspólne odkrywanie piękna i aktualności polskiej literatury.
Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi uczestniczyli w lokalnej odsłonie tej akcji, organizowanej 9 września przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. W pięknej scenerii parku dolnego, nad brzegiem Pilicy, czytaliśmy fragment tomu pierwszego – rozmowę Benedykta Korczyńskiego z Różycem i Kirłą. Swymi umiejętnościami interpretacji tekstu popisali się: Amelia Barańska z klasy 5TSE oraz Szymon Cieślak, Mikołaj Kiliański i Kamil Janowski z klasy 3TO. Towarzyszyła im pani Ewa Malowaniec.

W akcję włączyły się także całe klasy, które w cieniu drzew otaczających szkołę czytały fragmenty tomu pierwszego, przedstawiające dzieje protoplastów rodu Bohatyrowiczów – Jana i Cecylii – we wtorek i w środę, 12 i 13 września.
Mimo drobnych usterek – w końcu język dziewiętnastowiecznej powieści różni się od tego, którym posługujemy się na co dzień – uczniowie poradzili sobie z tym wyzwaniem i poczuli się częścią wielkiej rodziny Narodowego Czytania, świadomej piękna polskiej literatury i wartości z niej płynących. Zobacz więcej zdjęć...