Ułatwienia dostępu

HOT-INFO

Nowa Wieś 70A,
05-660 Warka

+48 667 20 12
szkola@ckziu.edu.pl

Uczniowie Technikum CKZiU uczestnikami AKADEMII POLONIJNEJ

Małgorzata Bosak Baran

10 marca odbyło się interesujące spotkanie z Mariuszem Brymorą - zawodowym dyplomatą, byłym konsulem w Chicago w latach 1999-2003, radcą polskiej ambasady w Waszyngtonie i konsulem generalnym w Los Angeles od 2013 do 2017 r. Tematem było polskie wydanie książki „Romuald Spasowski. Spowiedź Ambasadora”, którą opracował i zredagował Mariusz Brymora. Konsul przybliżył obecnym działalność Romualda Spasowskiego, ambasadora PRL w Stanach Zjednoczonych, który po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r. poprosił o azyl w USA. W konsekwencji został zaocznie skazany na karę śmierci w Polsce. Książka jest opowieścią o polityce i zdradzie. Autor nie tylko opisuje historię własnego życia, ale na jej tle obnaża mechanizmy komunistycznej władzy. Pokazuje oblicza polskiej służby dyplomatycznej i jej brak profesjonalizmu. Ukazuje wpływ Sowietów na działania zarówno tych, którzy rządzili w kraju, jak i tych, którzy reprezentowali go poza granicami.
18 kwietnia gościem Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego była specjalistka historii USA - prof. dr hab. Jolanta Daszyńska. Temat spotkania brzmiał: „Pułaski i Kościuszko pod rozkazami Waszyngtona". Uczniowie wysłuchali pouczającego i ciekawego wykładu, w którym przedstawiono losy Polaków, ich udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, ale także ciekawostki z ich życia, których trudno doszukać się w podręcznikach historii.
Tadeusza Kościuszkę znamy jako naczelnika, wodza i polityka, ale był on również fenomenalnym inżynierem wojskowym i twórcą nowoczesnych fortyfikacji. Pod koniec 1776 roku Kościuszko zyskał renomę najzdolniejszego inżyniera armii amerykańskiej. Wówczas otrzymał nominację na pułkownika armii kontynentalnej. Został wysłany na granicę kanadyjską, gdzie miał nadzorować prace przy fortyfikowaniu obozów wojskowych armii kontynentalnej. To właśnie zbudowane przez niego fortyfikacje polowe przyczyniły się do zwycięstwa Amerykanów w przełomowej bitwie pod Saratogą jesienią 1777 roku. Powierzono mu także budowę najsłynniejszej amerykańskiej twierdzy – West Point.
Kazimierz Pułaski, uznany za ojca kawalerii amerykańskiej, został generałem armii amerykańskiej i otrzymał dowództwo nad całą kawalerią. Zanim jednak tak się stało, wsławił się odwagą i poświęceniem – wziął udział w bitwie nad rzeką Brandywine we wrześniu 1777 r., w trakcie której ocalił życie przyszłemu prezydentowi, Jerzemu Waszyngtonowi. Rok później Kongres potwierdził stopień Pułaskiego, wydał także zgodę na utworzenie legionu kawalerii pod jego komendą. Kazimierzowi Pułaskiemu udało się pokonać pod Charleston Brytyjczyków, którzy wycofali się do Savannah. Przystąpiono do odbicia Savannah, a Pułaskiemu powierzono komendę nad całością kawalerii. Podczas ataku na miasto Kazimierz Pułaski został śmiertelnie raniony 11 października 1779 roku. Zobacz więcej zdjęć...
Spotkania młodzieży z konsulem Mariuszem Brymorą, a także z prof. dr hab. Jolantą Daszyńską były nie tylko cennym źródłem wiedzy na temat dokonań naszych rodaków, ale również skłaniały do refleksji nad przeszłością, nad losami ludzi, ich sukcesami i niepowodzeniami. Stały się inspiracją do odkrywania nowych, fascynujących faktów dotyczących historii.
Te wspaniałe lekcje historii z pewnością pomogły młodzieży poszerzyć wiedzę na temat bohaterów narodowych, a jednocześnie bohaterów historii amerykańskiej, gdyż miano bohaterów dwóch narodów noszą zarówno Tadeusz Kościuszko, jak i Kazimierz Pułaski. Bohaterowie, którzy przywiązywali wielkie znaczenie do ideałów wolności.