Ułatwienia dostępu

HOT-INFO

Nowa Wieś 70A,
05-660 Warka

+48 667 20 12
szkola@ckziu.edu.pl

„Tej nocy zgładzono Wolność w katyńskim lesie”

Małgorzata Bosak Baran

Tej nocy zgładzono Wolność w katyńskim lesie…
Marian Hemar

W kwietniu miało miejsce wiele ważnych, często dramatycznych, wydarzeń w historii Polski. Należy o nich pamiętać i złożyć hołd bohaterom ginącym za wolność i niepodległość Polski. Wspominamy zatem 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 13. rocznicę katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku.
Zbrodnia Katyńska - to wyrażenie symboliczne i bardzo szerokie. Określamy nim mord popełniony wiosną 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tysiącach Polaków więzionych w obozach specjalnych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz w więzieniach na obszarze tzw. Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi (dawne Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej).

Określenie zbrodni, jako katyńskiej, zostało powszechnie przyjęte, ponieważ miejsce zbrodni w katyńskim lesie odkryte zostało jako pierwsze i przez długi czas pozostawało jedynym znanym.
W katastrofie lotniczej polskiego samolotu wojskowego w Smoleńsku, 10 kwietnia 2010 roku, zginęło 96 osób, z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, Lechem Kaczyńskim.
Delegacja Technikum CKZiU w dniu 13 kwietnia wzięła udział w lokalnych obchodach w Warce, podczas których upamiętnione zostały ofiary sowieckiej zbrodni - zbrodni popełnionej przeciwko narodowi polskiemu podczas II wojny światowej.
W uroczystości uczestniczyli m.in. senator RP Stanisław Karczewski, władze samorządowe Warki z burmistrzem Dariuszem Gizką, radni powiatu grójeckiego, przedstawiciele lokalnych instytucji, poczty sztandarowe, mieszkańcy Warki.
Technikum im. Tomasza Nocznickiego w Nowej Wsi reprezentowali w poczcie: chorąży - Adrian Kamiński (kl. IV TS), Aleksander Imas (kl. IV TSE); asysta - Weronika Sobieraj (kl. IV TSE), Oliwia Jachimowicz, Julia Majewska, Gabriela Strachota (kl. III TRF).
Po mszy świętej w intencji poległych obrońców Ojczyzny główne uroczystości odbyły się na cmentarzu parafialnym przed pomnikiem Krzyże Katyńskie. Odczytano Apel Pamięci, żołnierze Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej oddali salwę honorową. Delegacje złożyły kwiaty.
Przez cały kwiecień w szkole można oglądać wystawę pt. ,,Katyń 1940. Pamięć nie dała się zgładzić”. Przygotowanie wystawy przez młodzież z klasy pierwszej Technikum Reklamy i czwartej Technikum Spedycyjnego było możliwe dzięki cennym materiałom źródłowym pozyskanym z Instytutu Pamięci Narodowej przez nauczyciela Technikum - Pana Karola Olszówkę, za które serdecznie dziękujemy.
Uczestnicząc w tegorocznych obchodach rocznicowych, młodzież wzięła także udział w ogólnopolskim konkursie historycznym ,,Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Przygotowano pracę literacką na temat: „To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940”, a także tekst piosenki i plakat dotyczący Zbrodni Katyńskiej.
Udział w uroczystościach w Warce, przygotowanie wystawy o Katyniu i udział w konkursie były wyrazem hołdu, jaki pragnęliśmy złożyć wszystkim ofiarom tragicznej zbrodni, która miała miejsce wiosną 1940 roku. Katyń jest symbolem martyrologii narodu polskiego, o której nigdy nie można nam zapomnieć. Zobacz więcej zdjęć...