Ułatwienia dostępu

„Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć"

Małgorzata Bosak Baran
Odsłony: 788

Uczeń Technikum CKZiU w Nowej Wsi zwycięzcą konkursu „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć"

Konkurs2„Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których walka została podjęta” - słowa prof. Henryka Elzenberga to motto jednej z prezentacji naszego ucznia zgłoszonej na konkurs. 
13 marca ogłoszone zostały wyniki XI edycji konkursu historycznego „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć" organizowanego przez Senatora RP, Stanisława Karczewskiego. 

Wśród celów konkursu znalazły się:

- kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży,
- kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego,
- zachęcenie młodzieży do podjęcia samodzielnych badań nad historią rodzin 
i środowisk Żołnierzy Wyklętych związanych z miejscem zamieszkania,
- zapoznanie młodzieży z dokumentami, wydarzeniami i miejscami związanymi z historią struktur sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego oraz Żołnierzy Wyklętych, 
- wskazanie na rolę nauki w dążeniu do poznawania i wyjaśniania spraw związanych z najnowszą historią Polski.

W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych, szkół specjalnych oraz specjalnych ośrodków szkolno - wychowawczych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego i przysuskiego oraz gminy Tarczyn. 
W terminie przewidzianym przez regulamin wpłynęło 146 prac, z czego 19 prezentacji wykonanych przez uczniów Technikum CKZiU w Nowej Wsi, które przygotowane zostały pod kierunkiem nauczycieli historii: Małgorzaty Bosak-Baran i Elżbiety Kwiatkowskiej. 
Komisja konkursowa, oceniając prace, brała pod uwagę:
● zgodność z tematyką konkursu,
● umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji,
● walory estetyczne przekazu,
● dobór form wypowiedzi,
● innowacyjność i pomysłowość.
W kategorii szkół ponadpodstawowych przyznano, zgodnie z regulaminem, trzy nagrody główne. Uczeń klasy IV Technikum Spedycyjnego CKZiU, Adrian Kamiński, zajął I miejsce. Prezentacja o Henryku Bąku znalazła uznanie komisji konkursowej ze względu na dobór postaci, interesujący i innowacyjny przekaz informacji - prezentacja w formie filmu oraz nagrany wywiad z córką bohatera. 
Ponadto komisja konkursowa przyznała równorzędne nagrody dodatkowe dla uczniów z każdej szkoły ponadpodstawowej. Wyróżnione zostały prezentacje uczniów naszej szkoły: Agaty Kosińskiej z klasy III Technikum Ekonomicznego (Józef Kuraś), Aleksandry Przybylskiej z klasy I Technikum Ekonomicznego (Stefan Głogowski), Wiktorii Pucek z klasy III Technikum Obsługi Turystycznej (Jan Taborowski). 
W konkursie wzięli także udział z naszej szkoły : 
Maciej Durajczyk z klasy III TRF, Adrian Dzikołowski z klasy III TET, Marta Górka z klasy III TSO, Julia Gwardys z klasy II TEA, Natalia Fidos z klasy III TET, Kacper Jagiełło z klasy II TEA, Aleksandra Kudlak z klasy I TAF, Julia Majewska z klasy III TRF, Wiktoria Myszka z klasy II TEA, Natalia Regulska z klasy II TEA, Przemysław Stępień z klasy III TET, Karolina Otulak z klasy II TEA, Kacper Wasiak z klasy II TEA, Wiktoria Wojtysiak z klasy III TRF, Patryk Zaręba z klasy II TEA.

Gratulujemy uczniom naszej szkoły osiągnięcia tak wysokich wyników!
Udział młodzieży w konkursie „ Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć” był jedną z form uczczenia przez społeczność Technikum w Nowej Wsi Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzony jest 1 marca. 

Konkurs2