Ułatwienia dostępu

HOT-INFO

Nowa Wieś 70A,
05-660 Warka

+48 667 20 12
szkola@ckziu.edu.pl

Wizyta w Krobowie w 200. rocznicę śmierci Józefa Wybickiego

Małgorzata Bosak Baran, Ewa Malowaniec
Odsłony: 268

Uczniowie Technikum w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi pamiętają o przeszłości – wizyta w Krobowie w 200. rocznicę śmierci Józefa Wybickiego.

Szkoła pamięta 2Troska młodzieży Technikum im. Tomasza Nocznickiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi o lokalne cmentarze, pomniki, tablice pamiątkowe czy inne miejsca, upamiętniające postacie lub wydarzenia znaczące dla narodu i naszego państwa, jest wyrazem patriotyzmu i sposobem manifestacji tożsamości narodowej.
26 października uczniowie z klasy trzeciej, kształcący się w zawodach technik reklamy i technik usług fryzjerskich, oraz reprezentanci klasy pierwszej w zawodzie technik reklamy i klasy czwartej w zawodzie technik spedytor, odwiedzili miejsce pamięci w Ryszkach. Młodzież oddała hołd cywilnym mieszkańcom okolicznych miejscowości, zamordowanym przez niemieckich oprawców z Wehrmachtu we wrześniu 1939 roku, a także żołnierzom 31. Pułku Strzelców Kaniowskich z 10. Dywizji Piechoty Armii „Łódź”, poległym podczas walk toczonych na tym terytorium.

Niezwykle ważnym elementem naszej wyprawy była wizyta w Krobowie nieopodal Grójca. Miejsce to powinno być bliskie sercu każdego Polaka ze względu na postać twórcy naszego hymnu narodowego – Józefa Wybickiego. Był on u schyłku wieku XVIII właścicielem majątku w Krobowie i tu właśnie – częściowo z rodziną – przeżył okres Insurekcji Kościuszkowskiej. Przeniósł się w okolice Grójca z Wielkopolski, by być bliżej stolicy i bieżących wydarzeń politycznych. W tym czasie zaprzyjaźnił się z Janem Henrykiem Dąbrowskim, któremu pomagał od 1797 roku w organizacji Legionów Polskich we włoskim mieście Reggio Emilia. Tam prawdopodobnie powstał tekst „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, zaczynającej się od słów „Jeszcze Polska nie umarła póki my żyjemy...” - późniejszego „Mazurka Dąbrowskiego”.
Zapewne niewiele osób wie o związkach małej wsi pod Grójcem z polską historią i jednym z naszych symboli narodowych. Dzięki uprzejmości obecnych właścicieli krobowskiego zespołu parkowo-pałacowego miejsce to nabrało dla nas nowego wymiaru. Podziwialiśmy pięknie odrestaurowane wnętrza pałacu: imponującą bibliotekę, bawialnię i jadalnię, ozdobione oryginalnymi rycinami Jana Matejki. Ogromne wrażenie zrobiły na nas także egzemplarze książek z osiemnastego wieku. W parku zachwycił nas pięćsetletni dąb. Możliwość obcowania z autentycznymi, choć niemymi świadkami historii, pozwoliła nam poczuć przez chwilę atmosferę czasów Jóżefa Wybickiego.
Było to tym cenniejsze, że jest on Patronem Roku 2022. Społeczność Centrum podejmuje szereg różnorodnych działań, służących upamiętnieniu wskazanych przez Sejm i Senat RP patronów poszczególnych lat.
Krótka wizyta uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi w Ryszkach i Krobowie byłą oznaką naszego szacunku dla minionych wydarzeń i ludzi, a także wyrazem więzi z lokalną, niezwykle ciekawą i bogatą historią – zgodnie ze słowami Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Zobacz więcej zdjęć...