Poczet sztandarowy CKZiU w Nowej Wsi podczas obchodów Dnia Kazimierza Pułaskiego 2022 w Warce

Elżbieta Kwiatkowska

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi reprezentowali szkołę w poczcie sztandarowym podczas obchodów Dnia Kazimierza Pułaskiego 2022 w Warce.

Na kartach historii narodu polskiego jest wiele bohaterskich postaci, o których pamięć nie powinna zaniknąć, powinna być utrwalana i przekazywana dla dalszego podtrzymania naszej świadomości historycznej. Do takich należy niewątpliwie gen. Kazimierz Pułaski.

Pani dyrektor Anna Dacka i poczet sztandarowy CKZiU w składzie: chorąży - Przemysław Stępień i Jan Juras, asysta - Amelia Barańska, Ewelina Ukleja, Oliwia Czamara i Maja Kozoń pod opieką pani Elżbiety Kwiatkowskiej wzięli udział w obchodach Dnia Pułaskiego 2022 w 243. rocznicę śmierci bohatera dwóch narodów i 55. rocznicę powstania Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Ważnym momentem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego przez instytucje, organizacje i szkoły. Postać bohatera „dwóch Narodów” kojarzona jest z ważnymi, zarówno dla historii Polski jak i Stanów Zjednoczonych, wydarzeniami II połowy XVIII wieku, które zaważyły na dalszych losach narodów polskiego i amerykańskiego. „Przybyłem tutaj, gdzie bronią wolności, aby służyć tej sprawie i żyć lub umrzeć dla niej” tak pisał Kazimierz Pułaski w liście do Waszyngtona.
Wydarzenia sprzed ponad dwustu lat, przywodzą na myśli konfederację barską (1768–1772), nazywaną często pierwszym polskim powstaniem narodowym oraz rewolucję amerykańską z lat 1775–1783. W obu przypadkach podstawowym celem bohaterskich działań generała Kazimierza Pułaskiego była walka o niepodległość. Amerykanie docenili poświęcenie i odwagę Pułaskiego. Uważają, że poniósł on dla Stanów Zjednoczonych najwyższą ofiarę i jest dla nich symbolem dążenia Polaków do walki o wolność i suwerenność w każdym zakątku ziemi. Bohater „dwóch Narodów” jest przykładem patriotyzmu dla kolejnych pokoleń. Zobacz więcej zdjęć...