Małgorzata Bosak

W ramach obchodów Dni Pamięci Pawiaka, uczniowie klasy II Technikum Spedycyjnego CKZiU w Nowej Wsi, wraz z opiekunami p. Małgorzatą Bosak i p. Anną Wiktorowską, odwiedzili 7 października 2020r. Muzeum Więzienia Pawiak. Celem przewodnim Muzeum jest kultywowanie pamięci o martyrologii i bohaterstwie osób osadzonych w murach dawnego warszawskiego wiezienia z czasów okupacji niemieckiej 1939 -1944.

Był to szczególny dzień, gdyż mogliśmy spotkać i usłyszeć wspomnienia człowieka, świadka historii, 97- letniego p. Leszka Zabłockiego - więźnia Pawiaka oraz trzech obozów koncentracyjnych (Majdanek, Gross Rosen, Leitmeritz). Niezwykłe wspomnienia więźnia spowodowały wielkie wzruszenie wśród uczniów.
Młodzież wysłuchała także wykładu dr hab. Andrzeja Kunerta ,,Pawiak i Palmiry jako symbole martyrologii ludności Warszawy”. Niezwykły program artystyczny ,,Szary dzień służby…Pamięci łączniczek Szarych Szeregów”, przeniósł nas w czasy okupacji niemieckiej – czas grozy, terroru i represji.
Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum, cel więziennych, eksponatów, pamiątek po więźniach. W ciszy i głębokiej refleksji opuszczaliśmy mury Pawiaka, świadomi bolesnych przeżyć rodaków i wielkiego ich poświęcenia.
Następnie odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza oraz obejrzeliśmy wystawę dotyczącą powstania "NSZZ Solidarność".
Pobyt w stolicy zakończył spacer po pełnym uroku warszawskim Parku Saskim, gdzie w promieniach słońca można było podziwiać wszystkie barwy jesieni. Zdjęcia z wycieczki...