Wycieczka do Muzeum Niepodległości w Warszawie w ramach programu Kulturalna Szkoła

Elżbieta Kwiatkowska

We wtorek, 15 listopada 2022r., uczniowie klasy ITE, ITAF, IIITET i IIITSO wraz z opiekunami – panią Elżbietą Kwiatkowską i Sylwią Alzak - wzięli udział w wycieczce do Muzeum Niepodległości i escape room w Warszawie. Wyjazd został zorganizowany w ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu. Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w escape room, gdzie uczniowie musieli zmierzyć się z zagadkami sprawdzającymi wiedzę i umiejętności z różnych dyscyplin. Po przygodzie w escape room uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Niepodległości.

Siedzibą muzeum jest pałac Przebentowskich/Radziwiłłów, gdzie w latach PRL-u mieściło się Muzeum Lenina. Uwagę zwiedzających zwróciły stałe ekspozycje przedstawiające historię walki Polaków o niepodległość, tradycję naszych symboli narodowych, a także z dzieje opozycji w latach powojennych aż do zmian ustrojowych. Była to dla uczniów wspaniała lekcja historii, podczas której mogli poznać źródła historyczne: manifesty, odezwy, listy, apele czy plakaty propagandowe z lat 1918-1920. Z zebranych dokumentów w muzeum wyłania się obraz burzliwych początków odradzającego się państwa polskiego. Starannie udokumentowane są powstania śląskie, powstanie wielkopolskie, wojna polsko-bolszewicka czy symboliczne zaślubiny Polski z morzem. Twórcy wystawy przedstawiają też kluczowe postacie epoki – Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego czy Hallera. Nie brakuje też rekwizytów takich jak przedmioty codziennego użytku, broń, mundury, odznaki, wiele wydarzeń wzbogacają zdjęcia i mapy. Ciekawy program dnia sprawił, że wszyscy zadowoleni, bogatsi o nową wiedzę powrócili do domu. Zobacz więcej zdjęć...